SPOTKANIE Z LIRYKĄ MIŁOSNĄ I NIE TYLKO

Walentynki – święto zakochanych, obchodzone 14 lutego, nazwa pochodzi od imienia św. Walentego – patrona zakochanych. Jest to dzień, który sprzyja mówieniu o miłości i wyrażaniu uczuć.

Dlatego też Miejska Biblioteka Publiczna w Mławie zorganizowała tego dnia o godz.12.00 spotkanie z liryką miłosną i nie tylko.

Na początku pani dyrektor Maria Świtoń  przywitała gości i przeczytała wiersze pt. „Walentynki” i „ Mój tato”.

Całe spotkanie zostało podzielone na trzy części, w pierwszej części  uczestnicy dowiedzieli się o poetach – bo oni przecież najpiękniej piszą o miłości z wybranych epok literackich.

Recytowano wiersze następujących twórców: Williama Blake (1757-1827), Adama Asnyka (1838-1897), Arthura Rimbaud (1854-1891), Rainera Marii Rilke (1875-1926) oraz Mariny Cwietajewej (1892-1941).

W czasie spotkania można było dowiedzieć się – czym jest miłość, czym jest to uczucie, które łączy ludzi? Czy można jednoznacznie zdefiniować pojęcie miłości? Otóż nie, gdyż miłość wymyka się z jakichkolwiek schematów. Literatura też nie daje wyczerpującej odpowiedzi na ten temat, gdyż miłość „literacka”  to najczęściej miłość nieszczęśliwa, niosąca ból i cierpienie, niejednokrotnie śmierć. Czy więc warto starać się o miłość?

Może jedynie psychologia oddaje najprecyzyjniej pojęcie miłości w ujęciu uniwersalnym. Otóż w miłości niezbędne są trzy czynniki jak: bliskość, zaangażowanie i intymność, bez tych elementów nie można mówić o jakiejkolwiek formie miłości, tym bardziej doskonałej.

W drugiej części bohaterem, o którym mówiono był Leopold Tyrmand (1920-1985). Właśnie Tyrmand – bo Rok 2020 został ustanowiony Rokiem Tyrmanda. Skupiono się przede wszystkim na życiu uczuciowym i miłosnym autora ”Złego” i miłośnika jazzu. Pisarz miał nad wyraz bogate i urozmaicone życie z kobietami. Nie licząc związków nieformalnych, to Tyrmand był trzykrotnie żonaty. I tak jak wspominały „kobiety” Tyrmanda – nie można było się z nim nudzić.

Na  koniec- w trzeciej części  obejrzano  miłość na wesoło w wykonaniu kabaretu Smaile pt. Ślub internetowy.

Całe spotkanie zostało urozmaicone piosenkami w wykonaniu Agaty Feliś – uczennicy Liceum Katolickiego w Mławie. Agata zaśpiewała „Miłość w Portofino”, „Tylko w Twoich dłoniach”, „Pan i Pani”, „Kiedyś byłam różą”- wzruszając publiczność swoją interpretacją. Wszystkim upłynął miło czas  przy słodkim poczęstunku.

ZDJĘCIA

logo programu regionalnego narodowa strategia spójności
logo mazowsze serce dla polski
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu.