SPOTKANIE Z PROZĄ OLGI TOKARCZUK

W dniu 30 stycznia br. o godz.13.00 odbyło się w naszej bibliotece spotkanie poświęcone twórczości Olgi Tokarczuk – polskiej pisarki, eseistki, poetki i autorki scenariuszy, laureatki licznych nagród  m.in. Nagrody The Man Booker International Prize (2018) za książkę Bieguni, Nagrody Literackiej Nike za Księgi Jakubowe (2015)  oraz tej najważniejszej  Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Przyczynkiem do spotkania były też urodziny pisarki, które przypadły 29 stycznia.

Spotkanie  przybrało charakter  dyskusji, podczas której uczestnicy mogli  wziąć aktywny  udział – czytając ulubiony fragment z powieści lub opowiadania  pisarki oraz podzielić się swoimi refleksjami  na temat twórczości  noblistki czy też przeczytanych książek.

Na wstępie pani dyrektor Maria Świtoń powitała serdecznie wszystkich uczestników. Następnie słuchacze dowiedzieli się o dużym zainteresowaniu czytelników naszej biblioteki książkami Olgi Tokarczuk. Zebrani wysłuchali również opinii literaturoznawcy o twórczości noblistki. W trakcie spotkania uczestnicy wymieniali się spostrzeżeniami na temat  problemów współczesnego świata, które porusza noblistka w swojej twórczości – jak  problem ekologii czy myślistwa.

Spotkanie zostało urozmaicone  prezentacją multimedialną,  podczas  której można było zapoznać się m.in. z biblioteką domową pisarki, po której  ona  sama oprowadzała, mówiąc  o autorach, którzy byli  dla niej inspiracją jak: Carl Gustav Jung – szwajcarski psychiatra , twórca psychologii głębi oraz Mircea Eliade – rumuński filozof  kultury i pisarz. Biblioteczka pisarki zawiera też książki związane z kulturą żydowską m.in.  Historię Żydów Heinricha H.Graetza.

Wszystkich chętnych zapraszamy do zapoznania się z twórczością Olgi Tokarczuk dostępnej w naszych zbiorach.