ROK ŚW. JANA PAWŁA II I KS. WAWRZYŃCA BENIKA

Dnia 17 grudnia 2019 r. Rada Miasta Mława, rok 2020 ustanowiła rokiem  ks. Wawrzyńca Benika i Jana Pawła II. W związku z tym w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. B. Prusa w Mławie zostały zorganizowane wystawki poświęcone  życiu twórcy „Gorzkich żali”, oraz życiu papieża  Jana  Pawła II.

Wawrzyniec Stanisław Benik żył w latach (1674-1720). Urodził się w Reszlu na Warmii. Pochodził z rodziny katolickiej, pruskiego pochodzenia. W roku 1696 wstąpił do seminarium księży misjonarzy św. Wincentego a Paulo w Warszawie a dwa lata później złożył śluby zakonne.  W roku 1703 otrzymał święcenia kapłańskie i pracował jako duszpasterz przy kościele św. Krzyża w Warszawie, a także wyjeżdżał głosić misje w różnych diecezjach.   W roku 1707 ks. Michał Bartłomiej Tarłło, zlecił ks. Benikowi opracowanie nowej formy nabożeństwa pasyjnego w j. polskim, zastępujące odprawiane od 1698 łacińskie nabożeństwo, zbyt trudne i skomplikowane. Tak właśnie powstał tekst „Gorzkich Żali”, który ukazał się drukiem w lutym  bądź marcu 1707 r. pod tytułem „Snopek Mirry z Ogrodu Gethsemańskiego, albo Żałosne Gorzkie Męki Syna Bożego rozpamiętywanie”.

W roku 1712 biskup płocki Ludwik Bartłomiej Załuski zgodził się na założenie w Mławie domu dla księży misjonarzy. Dom ten został ufundowany przez biskupa Seweryna Szczukę, fundatora płockiego seminarium duchownego.

W tym to roku ks. Wawrzyniec wraz z księżmi misjonarzami osiedlił się w Mławie i został pierwszym przełożonym domu mławskiego, a w roku 1713 otrzymał nominację na proboszcza mławskiego. Jednym z najważniejszych osiągnięć ks. Benika była odbudowa zniszczonego przez pożar w 1692 r. kościoła parafialnego Świętej Trójcy. Nim jednak odbudowano kościół parafialny nabożeństwa odprawiano w kościele św. Wawrzyńca. Wszystko wskazuje na to, że to w tym kościele 5 marca 1713 r., (pierwsza niedziela wielkiego postu) po raz pierwszy w Mławie i diecezji płockiej, zostały odprawione „Gorzkie Żale”.

Ks. Wawrzyniec Stanisław Benik zmarł 23.04.1720 r. i został pochowany w krypcie pod kościołem św. Wawrzyńca  w Mławie, gdzie spoczywa do dziś.  W roku 2007 z okazji 300- lecia nabożeństwa Gorzkich Żali ufundowano mu pamiątkową tablicę w kościele Świętej Trójcy.

Jan Paweł II; właśc. Karol Józef Wojtyła; ur. 18.05.1920 w Wadowicach zm. 02.04.2005 r. w Watykanie.

Teolog i filozof. Po maturze w Wadowicach studiował (1938-39) filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, był aktorem (Studio 39, Teatr Rapsodyczny). Podczas okupacji  1940-44 pracował fizycznie w kamieniołomach Zakładów Chemicznych Solvay w Krakowie. W 1946 r. ukończył Wydział Teologiczny UJ i otrzymał święcenia kapłańskie. Studia teologiczne kontynuował w Rzymie.

Polski  duchowny rzymsko-katolicki, biskup pomocniczy krakowski (1958-1964) a następnie arcybiskup metropolita krakowski (1964-1978), kardynał (1967-1978). W latach (1969-1978) Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. 16.10.1978 r. na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przybrał imię Jana Pawła II. Miał wtedy 58 lat. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, i pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu niebędącym Włochem. W trakcie pontyfikatu odwiedził  129 krajów, beatyfikował  1340 osób, i kanonizował 483 osoby. Był drugim najdłużej urzędującym papieżem we współczesnej historii po papieżu Piusie IX (1846-1878).

13.05.1981 r. , podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie o godz. 17;19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Alego Agce. Jan Paweł II  spędził na rehabilitacji w szpitalu 22 dni. Dokładnie rok później papież udał się do Fatimy, by podziękować Niepokalanemu Sercu Maryi za uratowanie go od śmierci. Został wówczas zaatakowany bagnetem przez Juana Marię Fernandeza y Krohn, lecz nie odniósł poważnych obrażeń.

Od roku 1992 Jan Paweł II cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona.

Zmarł w 9666. dniu swojego pontyfikatu o godz. 21.37. Pogrzeb odbył się w piątek 08.04.2005 r. (w Polsce od dnia śmierci do dnia pogrzebu ogłoszona była żałoba narodowa). 01.05.2011 Jan Paweł II został beatyfikowany  przez papieża Benedykta XVI, a 27.04.2014 r. podczas Niedzieli Bożego Miłosierdzia ogłoszono Go świętym. Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II przypada 22.10, na pamiątkę uroczystego rozpoczęcia jego pontyfikatu.

W roku 2003 Jan Paweł II, przyjął honorowe obywatelstwo miasta Mławy nadane mu z okazji 25-lecia pontyfikatu. W roku 2011 na Starym Rynku w Mławie stanął pomnik przedstawiający nowego błogosławionego i honorowego  obywatela miasta – Jana Pawła II.

Więcej informacji o Janie Pawle II znajdziecie państwo w zbiorach naszej biblioteki, w godzinach pracy placówki.