NOC BIBLIOTEK 2019

W dniu 5 października 2019 r. o godz. 17.00 w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbyło się spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie, które dotyczyło jednego z najwybitniejszych pisarzy okresu powojennego Marka Hłaski. Okazją do spotkania była 50. rocznica śmierci artysty.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć sondę uliczną pt. „Czy wiesz kim był Marek Hłasko”  i zastanowić się, czy ich wiedza na temat prozaika i jego dzieł byłaby większa od wiedzy pytanych w filmie przechodniów. Goście spotkania zostali zapoznani również z kalendarium życia i twórczości pisarza nazywanego „romantycznym buntownikiem” porównywanego pod względem fizycznego podobieństwa do amerykańskiego aktora Jamesa Deana oraz literacko do Ernesta Hemingwaya.

Zgromadzonym zostały również wyświetlone filmy wspomnieniowe na temat Marka Hłaski.  Wypowiadali się w nich przyjaciele artysty, kobiety bliskie jego sercu, wśród nich poetka Agnieszka Osiecka, a także matka pisarza. Następnie zostały przeczytane dwa opowiadania Hłaski „Pierwszy krok w chmurach” i „Okno”. Na koniec uczestnicy spotkania mogli skonfrontować swoją wiedzę, odpowiadając na pytania zawarte w teście wiedzy o Marku Hłasce. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali nagrody rzeczowe.

Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, a ciepłe napoje i słodki poczęstunek na pewno były miłym dodatkiem.

Marek Hłasko (1934 – 1969) jako pisarz uwielbiał burzyć złudzenie, pokazywać rzeczywistość taką jaką była naprawdę. Jeżeli pod płaszczykiem piękna ukrywało się zło, nie obawiał się go pokazać. Niewątpliwie miał bardzo pesymistyczny pogląd na ludzi i świat. Za każdym posunięciem człowieka widział rozczarowanie. Obnażał obłudę i zakłamanie. Jego język arogancki niekiedy wulgarny przyczynił się do popularności tego autora od końca lat 60-tych ubiegłego wieku, szczególnie wśród młodych ludzi. Był autorem dzieł m.in. „Piękni dwudziestoletni”, „Pierwszy krok w chmurach” czy „Ósmy dzień tygodnia”.