NARODOWE CZYTANIE PRZEDWIOŚNIA

Po raz kolejny Miejska Biblioteka Publiczna im. B. Prusa w Mławie zaprosiła chętnych do lektury Narodowego Czytania 2018, którą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Narodowe Czytanie odbyło się pod patronatem Prezydenta RP.

Bieżąca odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to kulminacja tych uroczystości właśnie 8 września 2018 r. Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że Stefana Żeromskiego nazywano „sumieniem polskiej literatury”. W „Przedwiośniu” pisarz nie tylko w niezwykły sposób przeżywał polskość i jej kształtowanie się w tej już wolnej od 1918 roku, wracającej na mapę polityczną Europy odradzającej się Rzeczypospolitej, ale to wszystko w niej zawarł, bo to powieść niezwykle ciekawa i niezwykle obrazująca specyficzne polskie losy. Pisarz opublikował tę powieść w 1924 r. i była to jego ostatnia powieść.

W klimat powieści wprowadził słuchaczy test z lektury „Przedwiośnie”, na który goście chętnie i dobrze odpowiadali.

Stroje z epoki początku lat 20-tych występujących i nie tylko dodały uroku temu spotkaniu. Odwiedzili nas i brali też czynny udział w czytaniu członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.

Zobaczymy się pewnie za rok! A co będziemy czytać…?

ZDJĘCIA

 

logo programu regionalnego narodowa strategia spójności
logo mazowsze serce dla polski
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu.