Raport z ankiety ph. Zainteresowania czytelnicze

Na przełomie marca i kwietnia 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. B. Prusa w Mławie została przeprowadzona ankieta wśród czytelników biblioteki. Ankietę przeprowadziła praktykantka Pani Izabela van den Akker – Urbańska – słuchaczka studiów podyplomowych Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum. Ankieta składała się z 10 pytań.

Podsumowując ankietę można stwierdzić, że wśród respondentów przeważały kobiety (63%), a grupą wiekową, która najchętniej korzysta z biblioteki są osoby powyżej 60 lat (40%), wśród czytelników przeważały osoby z wykształceniem średnim (33%), na drugim miejscu znalazły się osoby z wykształceniem wyższym zawodowym i magisterskim (20%). Cieszyć może fakt, że 80% ankietowanych lubi czytać książki. Ankietowani lubią czytać książki z różnych powodów, ale najczęściej wybieraną odpowiedzią była ta, że książki relaksują i uspokajają(57%). Na drugim miejscu znalazła się odpowiedź, że książki są ciekawe (43%). Wśród książek, które czyta się najchętniej są książki popularnonaukowe i przygodowe (30%), następnie są książki obyczajowe (27%). Niepokoić może fakt, że wśród czytelników mało jest ludzi młodych, szczególnie w przedziale wiekowym między 23-30 lat (3%), trochę lepiej wypadła grupa wiekowa między 16-22 lat (10%), chociaż nie jest to wynik zadowalający, biorąc pod uwagę, że osoby w tym wieku to przede wszystkim uczniowie i studenci. Powodów, dla których respondenci nie lubią czytać książek podano w przeważającej części odpowiedź, że czytanie zajmuje za dużo czasu (10%).

Wyniki ankiety, jeśli chodzi o nasze zainteresowania czytelnicze nie przedstawiają się optymistycznie, szczególnie jeśli chodzi o młodych ludzi, często uczących się lub studiujących, dla których książki są nieodzowne w toku nauki lub studiów, aby poszerzać swoją wiedzę.