2016 ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA

zdjęcie przedstawia wystawę poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi

Dnia 18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

„Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną Henryk Sienkiewicz budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń” – podkreślili senatorowie.

Ustanowienie roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza w 100 rocznicę śmierci oddaje należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczyni się do popularyzacji jego twórczości.

Miejska Biblioteka Publiczna im. B. Prusa w Mławie uświetniła Rok Henryka Sienkiewicza wystawą ph. Słowem malowane – ilustracje do dzieł Henryka Sienkiewicza mieszczącą się w holu biblioteki. Juliusz Kossak, Piotr Stachiewicz, Konstanty Górski, Stanisław Batowski, Jan Matejko, Józef Brandt – oto niektórzy malarze z wyboru, którzy przenieśli wizje literackie Sienkiewicza tworzone „ku pokrzepieniu serc” na płótno i papier.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.